Světová gymnaestráda v Amsterdamu

Bzenečtí sokolové cvičili v Amsterdamu

Světová gymnaestráda je multikulturní gymnastický festival, kterého se účastní sportovci z celého světa. První ročník se konal před 70 lety v Rotterdamu, následně se pořadatelskými zeměmi staly různé státy Evropy. Cílem této akce, která se koná každé čtyři roky, není získávání medailí, ale přehlídka všeobecné gymnastiky, zejména skupinových vystoupení. Není tedy divu, že Česká obec sokolská na této obrovské sportovní události vystupuje již od roku 1993. Letos to bylo poprvé, kdy své zastoupení na gymnaestradě měl i Bzenec. Společně s námi si v Amsterdamu zacvičilo přibližně 20 000 cvičenců z 55 zemí celého světa.

Gymnaestráda je přehlídkou sportovních vystoupení napříč gymnastickými disciplínami: nářaďové gymnastiky, aerobních cvičení, pódiových vystoupení, akrobacie, a velkých hromadných skladeb. Pro cvičence neexistuje omezení věkem, úrovní dovedností ani fyzickou zdatností. Vystupují zde nejen profesionální gymnasté, ale všichni, kteří mají radost z pohybu, od malých dětí až po seniory. Do skladeb jsou zapojeni i cvičenci s tělesným či mentálním handicapem.

Celá akce má bez nadsázky nádech olympijských her. Nechybí jí slavnostní zahajovací ceremoniál na olympijském stadionu, kterému předchází průvod městem všech výprav. Při zahajovacím ceremoniálu na stadion nastoupí zástupci všech výprav a jsou představeny jednotlivé země. Během celého týdne je pro účastníky připraven nabitý program, při kterém probíhají přehlídky sportovních vystoupení na několika místech současně. Naštěstí nám zbyl čas také na objevování krás Amsterdamu.

Českou republiku reprezentovalo téměř 1000 cvičenců z České obce sokolské, České gymnastické federace a České asociace Sport pro všechny, kteří vystoupili ve dvou hromadných skladbách a dvou pódiových blocích.

Tělocvičná jednota Sokol Bzenec měla své zástupce (4 cvičitele a 8 dorostenců) v hromadné skladně pro muže a ženy s názvem Rocková symfonie. Tuto desetiminutovou skladbu jsme společně s dalšími čtyřmi sty sokoly předvedli na olympijském stadionu celkem třikrát. Publikum bylo při představení skladby nadšené, a to nejen díky chytlavému hudebnímu doprovodu, ale také díky krásným obrazcům, které cvičenci na cvičební ploše tvořili. Tato skladba bude předvedena i v rámci XVII. všesokolského sletu, v červnu ji tedy budete moci zhlédnout na stadionu v Praze či ve vysílání České televize.

Na závěr bych chtěla poděkovat cvičitelům, kteří se s náčelnictvem podíleli na nacvičení skladby v naší jednotě. I pro sbor cvičitelů všestrannosti byla akce takového formátu inspirací k další činnosti. Účast T. J. Sokol Bzenec na Světové gymnaestrádě by nebyla možná bez dlouhodobé podpory, které se nám dostává z města Bzenec. Velmi si jí vážíme a děkujeme za ni.

Skladbu můžete zhlédnout například na tomto videu. Atmosféru z Amsterdamu můžete nasát zde